Martin Švec Blog

Blog o architektuře a obytném prostředí

Vítejte na blogu, na kterém prezentuji svoje názory na dobré obytné prostředí. Tento blog je především určent Vám, obyčejným lidem, kteří byste si rádi postavili nebo zrekonstruovali dům, případně zrenovovali byt. Můj blog bude přinášet především inspiraci a pozitivní impulzy. Nebude zde jakýkoliv prostor pro povýšenecké poučování a kádrování lidí podle architektonického vkusu. Mým cílem je propagovat soudobé architektonické myšlení mezi nejširší veřejností.

Jak se pozná dobrá architektura 21. století?
S čím vším Vám pomůže dobrý architekt?
Jak vyřešit komplikované problémy, před které Vás staví Váš starý dům či byt?
Jak z Vašeho bydlení udělat opravdu dobré bydlení?
Dům nebo byt Vaším nejlepším přítelem
Nápady, jak si zvelebit domov vlastními silami

To vše a časem ještě mnohem více na mém blogu

Vybrané příspěvky blogu

11 | Umělecká hodnota

Proč architekt? To je přece jasné. Architekt přece dokáže vytvořit dům s uměleckou hodnotou. Jenže, co je to vlastně ta umělecká hodnota?

10 | Útulnost skrytá v detailu

Okřídlené rčení nám říká, že bůh je v detailu. Avšak architekt jako já zde žádného boha nehledá. Vždyť architektonický detail si nežádá nic jiného než chytré, netradiční a konvencemi nesvázané řešení. Detaily jsou prosté jakýchkoliv zjevených pravd a uměleckých dogmat. A už vůbec to nejsou kousíčky domu, na kterých může architekt předvést svoji uměleckou velikost. Detaily - ať už klika, sloup, zábradlí nebo roh skříně - jsou především funkční a na nich především záleží, jak bude dům působit na lidi. V detailu se skrývá lidskost, nikoliv bůh.

9 | Netradiční vnímání prostoru

Architekt si rád hraje s proporcemi prostorů a ukáže vám netušené možnosti uspořádání vašich obytných i neobytných místností.

8 | Cit pro nevýhody

Tak jako neexistuje úplně špatný pozemek, neexistuje ani zcela optimální pozemek. Architekt je tu od toho, aby nevýhody činil neznatelnými, a nebo, což je mnohokrát lepší, obracel nevýhody ve výhody.

7 | Cit pro výhody

Architekt je připraven z vašeho pozemku vytěžit maximum. Možná si všimne kvalit, kterých vy si nevšimnete. Ostatně, neexistuje vyloženě špatný pozemek, až na nějaké ty výjimky potvrzující pravidlo.

 ©2006-2015 Martin Švec | Napište mi | Administrace